MEDLEMS LOGIN
  Brugernavn
 
  Password
     Glemt login     Klik her for at oprette en profil
 

Fredagens resultater ved de Øst Danske Kortbane Mesterskaber 4 nye personlige rekorder.

50 fri

Melanie Eggertsen NSK 02 0.28,62 nr. 57
Jacob Sanchez Witthoeft NSK 01 0.26,05 nr. 76
Ole Hovmand SYD 03 0.26,54 PR nr. 89
Nikolai Pagh Pedersen NSK 02 0.25,58 nr. 56
Christoffer Jensen SYD 02 0.26,16 PR nr. 81

50 bryst
Malou Carlsen NSK 00 0.34,90 nr. 22
Tobias Lindberg NSK 03 0.34,25 nr. 35

400 fri
Mads Holm NSK 98 4.03,39 nr. 12
Marius Rasmussen SYD 99 4.09,21 nr. 19
Jacob Sanchez Witthoeft NSK 01 4.16,08 PR nr. 34
Mathias Aner SYD 01 4.26,46 nr. 52
Ole Hovmand SYD 03 4.22,00 PR nr. 45

50 ryg
Melanie Eggertsen NSK 02 0.30,82 nr. 20
Isa Hovmand SYD 00 0.32,91 nr. 58

50 fly
Nikolai Pagh Pedersen NSK 02 0.27,79 nr. 58

 

Lørdagens indledende heats bød på meget fin svømning, det blev til ialt 5 PR. samt en del rigtig gode løb bla en flot veldisponeret 1500 fri af Mathias Aner, der har været væk fra distancen et stykke tid. Samtidig er der en del løb som er bedre end fra vores stævne for 14 dage siden i Ringsted.

200 fri
Mads Holm NSK, 98 1.57,20 nr 23
Marius Rasmussen SYD, 99 1.55,57 nr 13
Jacob Sanchez Witthoeft NSK, 01 2.01,59 nr. 53
Ole Hovmand SYD, 03 2.02,86 nr. 57 PR
Christoffer Jensen NSK, 02 2.07,32 nr 75 PR

100 ryg
Melanie Eggertsen NSK, 02 1.05,77 nr 19

100 bryst
Tobias Lindberg NSK, 03 1.14,31 nr 38 PR
Malou Carlsen NSK, 00 1.16,91 nr 28

200 medley
Ole Hovmand SYD, 03 2.22,86 nr 50 PR

100 medley
Melanie Eggertsen NSK, 02 1.09,49 nr 33 PR

1500 fri
Mathias Aner SYD, 01 17.29,69 nr 12

Finalerne
Mads og Marius levere et par solide løb i hhv 200 fri og 1500 fri hvor det her bliver til en senior sølv medalje til Mads.

200 fri B-finale
Marius Rasmussen SYD, 99 1.56,01 nr 12

1500 fri bedste heats
Mads Holm NSK, 98 15.53,24 nr 2

 

Søndagens indledende heats var igen præget af en masse god svømning af svømmerne fra LF-swim. Det blev til ialt 4 PR.

400 medley
Ole Hovmand SYD, 03 4.57,62 nr 14 PR

100 fri
Christoffer Jensen NSK, 02 0.58,50 nr 54
Jacob Sanchez Witthoeft NSK, 01 0.56,22 nr 38
Marius Rasmussen SYD, 99 0.54,00 nr 18

200 ryg
Melanie Eggertsen NSK, 02 2.21,51 nr 9
Isa Hovmand SYD, 00 2.30,48 nr 29

100 fly
Ole Hovmand SYD, 03 1.02,94 nr 42 PR
Nikolai Pagh Petersen NSK, 02 1.01,58 nr 30 PR

200 bryst
Malou Carlsen NSK, 00 2.53,90 nr 38
Tobias Lindberg NSK, 03 2.45,94 nr. 21

200 medley
Isa Hovmand SYD, 00 2.35,05 nr 53
Melanie Eggertsen NSK, 02 2.31,52 nr 40

100 medley
Marius Rasmussen SYD, 99 1.02,47 nr 22

800 fri
Mathias Aner SYD, 01 9.05,49 nr 12

Finalerne
Melanie Eggertsen levere et fantastisk flot og veldisponeret løb og svømmer ny PR og junior klubrekord i 200 ryg
B-finale i 200 ryg
Melanie Eggertsen NSK, 02 2.18,54 nr 8 og PR/ junior klubrekord

Bedste heat i 800 fri
Mads Holm 8.20,57 nr 4

OPSUMMERING
Set i lyset af nogle meget lange dage i Birkerød, blev det til sølv på 1500 fri til Mads Holm og 15 flotte nye PR, 2 bedste heats i 800 og 1500 fri til Mads Holm, 2 B-finaler til Marius Rasmussen på 200 fri og Melanie Eggertsen på 200 ryg, desuden en junior klubrekord i 200 ryg til Melanie Eggertsen i tiden 2.18,54. Ole Hovmand står for stævnet samlede bedste resultat med 5 starter og 5 nye flotte personlige rekorder. Ole får virkeligt flyttet sit niveau i den rigtige retning.
Vi retter nu sigtet imod de kommende Danske mesterskaber på kortbane for junior svømmerne 8.-11. November og senior svømmerne 1.-4 november samt de regionale Årgangsmesterskaber 27-28 oktober ligeledes på kortbane.

 
 
 
 
Denne side er drevet af Klubmodul.dk